Маск најави новости на Твитер од следниот месец

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од идниот месец ќе можеме да твитаме до 4.000 букви во еден пост, наместо сегашните 280, потврди извршниот директор Илон Маск. Ова е само една од бројните промени која милијардерот ја планира за годинава, пишува Индепендент.

Маск објасни дека долгите твитови „ќе го добијат истиот простор на екранот на временската линија како и другите твитови, но ќе можете да кликнете за повеќе“.

Но, долгите постови се само дел од „многу поголем“ ремонт на корисничкиот интерфејс, кој ќе вклучува можност за лизгање помеѓу препорачаните твитовите и оние твитови кои ги следите, како и функција за обележување на постови што ќе функционира како копче за „тивок лајк“.

„Исто така, ќе додадеме едноставни копчиња за уредување, на пример за задебелени букви, подвлечени букви и за големина на фонтот подоцна овој квартал“, напиша тој на Твитер .

„Целта е да им се дозволи на луѓето да објавуваат долга форма на Твитер, наместо да ги принудуваат да користат друга веб-страница. Твитер ќе продолжи да препорачува твитовите да бидат кратки“.

А како луѓето постираа долги текстови на Твитер во моментов? Па, популарно е вашиот текст да продолжи во првиот коментар, па во вториот, па во следниот и сè така како „ниша“.
Но, ова наскоро може да стане минато.

Некои луѓе сметаат дека поената на Твитер е токму во кратките постови и токму тоа го прави различен од Фејсбук.

„За содржината на Твитер однапред претпоставуваме дека е кратка и конкретна – тоа е дел од нејзината привлечност“, напиша модната блогерка Кет Мун.

„Твитовите не се наменети да бидат целосни објави на блогови“.

Други корисници на Твитер сугерираа дека функцијата може да биде трик за да ги натера луѓето да се претплатат на Твитер Блу, премиум верзија на платформата која чини 8 долари месечно, а која им овозможува на корисниците да ги уредуваат своите твитови.

Ова би било особено корисно ако сакате да ги поправите грешките во вашиот долг пост – граматички или правописни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img