9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Маск наводно и понудил на стјуардесата коњ во замена за сексуален однос

НАЈЧИТАНО

SpaceX, основан од најбогатиот човек на светот Илон Маск, и платил на стјуардесата 250.000 долари во 2018 година за наводно сексуално возбудување, пишува US Business Insider.

Стјуардеса која работела на деловните авиони на SpaceX ја обвини Елона Муска дека и го покажала својот пенис, ја допирала нејзината нога и и понудила коњ во замена за сексуални услуги. Настанот кој се случил во 2016 година го опишал пријател стјуардеса, а детали се преземени и од други документи до кои дошол Business Insider. Откако се вработила како стјуардеса, компанијата ја охрабрила да добие лиценца за масажа за да може да го масира Муска низ годините.

Така Маск побарал од стјуардесата за време на летот за Лондон на крајот на 2016 година да го масира по целото тело во неговата соба. Влегувајќи во собата, открила дека Маск е целосно гол и ја покрил долната половина од телото со чаршаф. За време на масажата, Маск и ги открил гениталиите на стјуардесата, а потоа и понудил да и купи коњ доколку „направи повеќе“.

„Тој извади пенис што беше исправен“, го опиша обвинението еден пријател. „Почна да и дава предлози, ја допре по бутот и ѝ рече дека ќе и купи коњ. Тој во основа се обидуваше да ја поткупи за да му понуди сексуални услуги “, рече таа. Стјуардесата, која инаку се занимава со јавање, ја одбила понудата и продолжила со масажата.

„Казнето затоа што не сака да се проституира“
Набргу по патувањето во Лондон, стјуардесата му кажала на пријател за недоличното однесување. Беше очајна и видно потресена, ѝ рекол пријател на стјуардесата. „Таа не знаеше што да прави“, додаде таа. Откако ја одбила понудата на Маск, стјуардесата имала се помалку работа. „Пред инцидентот, Муска беше перципиран како личност што треба да се следи. Но, откако тој се откри, ја допре без дозвола и и понуди да плати за сексуални услуги, таа беше вознемирена“, додаде таа.

„Таа мислеше дека работите ќе се вратат во нормала и можеше да се преправа дека ништо не се случило“, рече таа. „Но, таа се чувствуваше како да и се одмаздуваат. Таа добиваше се помалку смени, беше под стрес “, додаде пријател. На крајот, стјуардесата почувствувала дека е избркана и казнета затоа што не сакала да се проституира.

Невообичаено, таа беше охрабрена да добие лиценца за масер од нејзините претпоставени. Стјуардесата сама морала да ја плати дозволата, обуката морала да ја заврши во слободно време. „Тие навестија дека таа ќе може да лета почесто ако може да му понуди масажа на Маск. Ова ми изгледаше чудно, бидејќи таа не беше вработена како масерка. Таа беше стјуардеса. Ако Муску сака масажи, тогаш треба да плати за нејзиното образование. Но, таа беше толку среќна, ја сакаше својата работа, со нетрпение чекаше да патува “, рече пријател.

Порамнување од 250.000 долари
Кога се уверила дека намалувањето на бројот на смени е поврзано со нејзиното одбивање на Маск, стјуардесата ангажирала адвокат. Таа испрати жалба до компанијата во која ги опишува деталите за инцидентот. Адвокатската канцеларија за тоа време побарала изјава и од пријател со кој ги потврдува наводите на стјуардесата. Жалбата беше брзо решена, а на посредувањето присуствуваше и Маск. Случајот никогаш не заврши на суд. Во ноември 2018 година, Маск, SpaceX и стјуардесата потпишаа договор според кој стјуардесата доби 250.000 долари (околу 236.000 долари) и ветија за возврат дека Муска нема да тужи. Во договорот е вклучен и договор за необјавување.

Пријателката на стјуардесата го опиша инцидентот анонимно, бидејќи се плаши за својата безбедност. Business Insider чува информации за нејзиниот идентитет, а идентитетот на стјуардесата му е познат и на овој медиум.

Business Insider побара коментар од Муска, кој првично рече дека му треба повеќе време да одговори, но потоа не одговараше на прашања. Потпретседателот на SpaceX, Кристофер Кардачи, сепак, рече дека нема да ги коментира договорите за порамнување. SpaceX исто така не одговори на прашања.

Маск моментално го купува Твитер, воден од неговото верување дека „слободата на говор е основа на функционална демократија“. На почетокот на овој месец тој на оваа социјална мрежа напиша дека „сончевата светлина е најдоброто средство за дезинфекција“. Твитер не одговори на барањето за коментар.

„Кога ќе одлучите да молчите, станувате дел од системот“
Една пријателка решила да излезе во јавност, како што е и самата доживеала сексуален напад и се чувствувала должна да открие што знае за Маск. Таа не се консултирала со стјуардесата пред објавувањето, а нејзината пријателка, за разлика од стјуардесата, не е обврзана со никаков договор за необјавување.

„Се чувствував одговорна да се рекламирам“, рече таа. „Тој е најбогатиот човек на светот. Некој со таква моќ може да направи штета, а потоа само да фрли пари. Тоа не е одговорност“, рече таа. „Кога ќе одлучите да молчите, станувате дел од овој систем. Дел од машина која му дозволува на некој како Илон Маск да продолжи да прави страшни работи“, додаде таа.

Само неколку месеци откако беше постигнат договор меѓу стјуардесата и Маск, Калифорнија, каде што е седиштето на SpaceX, им забрани на компаниите да бараат клаузули за необјавување во населбите за сексуално вознемирување, дискриминација или напад, освен ако тоа не го бара тужителот.

Ова е единственото познато обвинение и спогодба поврзано со Маск лично. Две од неговите компании во минатото се соочија со обвинувања за сексуално вознемирување. Во декември 2021 година, четири жени кои беа вработени во SpaceX зборуваа за сексуално вознемирување во компанијата. Ешли Косак пријавила дека вработените несоодветно ја пипкале кога била практикант. Тројца разговарале за Њујорк Тајмс, еден од нив потпишал договор за необјавување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО