-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Маск можеше да ги купи 15-те најбогати клубови и кусур ќе му останеше

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Илон Маск, инвеститорот и основачот на Тесла и Спејс Икс пред неколку дена за неверојатни 41 милијарда евра го купи Твитер, па фудбалските експерти му пресметаа дека за тие пари можел да си направи сопствена фудбалска Суперлига, зашто ќе ги купел 15-те најбогати клубови според моменталната пазарна вредност.

„Форбс“ пресметал дека Маск за да ги купи 15-те највредни клубови од Манчестер јунајтед кој вреди 4,5 милијарди евра до Евертон со вредност од 620 милиони ќе потрошел и помалку од тоа што иноваторот го дал за социјалната мрежа Твитер. Севкупно за 15-те највредни клубови ќе потрошел 40,6 милијарди евра, односно ќе му останел кусур од 40-на милиони.

Ова е списокот на гиганти што Маск можел за парите со кој стана газда на Твитер да ги купи според актуелната пазарна цена, во ек кога три од гигантите Реал Мадрид, Барселона и Јувентус форсираат приватно натпреварување наречено Суперлига.

фото: Forbes.com
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...

Бугарија не ги спречи радикалните структури

Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир,...
spot_img
spot_img
spot_img