15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Маск е добар човек, но јас ќе си останам на „Социјална Вистина“

НАЈЧИТАНО

Во интервју за Фокс Њуз, поранешниот претседател и водител на реалити ТВ Доналд Трамп им изјави на сите „хејтери и губитници“ дека дури и ако новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, го пушти да се врати на мрежата, тој не сака да има никаква врска со тоа, пишува Футуризам.

По веста дека Маск го купил Твитер за неверојатни 44 милијарди долари, поранешниот претседател изјави дека „формално“ ќе се приклучи на сопствената платформа за социјалните медиуми „Социјална Вистина“ во текот на следната недела и дека нема да се врати назад. местото кое порано функционираше како негов говорница на насилникот.

– Не одам на Твитер, ќе останам на Социјална Вистина. Се надевам дека Илон ќе го купи Твитер затоа што ќе го подобри и тој е добар човек, но јас ќе останам на Социјална Вистина – рече Трамп.
„Социјална Вистина“, како што се забележува во извештајот, е под капата на „Trump Media & Technology Group“, а нејзин директор е поранешниот калифорниски конгресмен Девин Нунс.

– Прифаќаме милиони луѓе да имаат профили (на нашата мрежа), а она што го откривме е дека одзивот на „Социјална Вистина“ е многу подобар отколку да се биде на Твитер – изјави Трамп на својата омилена информативна мрежа во вид на фалбаџиско нецитирано тврдење како што тоа порано го правеше во своите твитови.

– Твитер има ботови и лажни сметки, а ние правиме сѐ што можеме. Заклучокот е дека, не, не се враќам на Твитер – додаде тој.

Ќе видиме дали Трамп ќе си го одржи ветувањето.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО