2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Маск ги прашува твитерџиите: Дали Асанж и Сноуден треба да бидат помилувани?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот милијардер и сопственик на Твитер, Илон Маск, на својот профил објави анкета во која ги праша корисниците на социјалната мрежа дали основачот на Викиликс Џулијан Асанж и поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден треба да бидат помилувани.

„Не кажувам мое мислење, но ветив дека ќе направам анкета. Прашувам дали Асанж и Сноуден треба да бидат помилувани“, изјави Маск и понуди две опции – „да“ и „не“.

Асанж (51) се соочува со 175 години затвор во САД под обвинение за објавување доверливи информации, тој е во затворот со максимална безбедност во Британија, Белмарш.

Водечките западни медиуми, вклучително и Њујорк Тајмс, Гардијан, Тајмс, Монд и Ел Паис, ја повикаа американската влада да ги отфрли обвиненијата против Асанж за објавување доверливи информации.

Сноуден (39) во 2013 година излезе во јавноста со информации за методите на електронско следење на американските разузнавачки агенции, вклучително и незаконското прислушување на разговори на странски лидери.

Тој побегна од САД и побара азил во неколку земји, вклучително и Русија. Москва му даде дозвола за престој на 1 август 2014 година, а оваа недела доби руски пасош.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img