4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Маск влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголем губитник на сите времиња

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сопственикот на „Тесла“ и „Твитер“ Илон Маск влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголем губитник во историјата, бидејќи од ноември 2021 до декември 2022 година загубил околу 165 милијарди долари, според Гинисовата книга на рекорди.Овие бројки се засноваат на податоци на Форбс, но Џинис изјавил дека други извори укажуваат дека загубите на Маск би можеле да бидат уште поголеми, пренесува Би-би-си.

Во Гинисовата објава се наведува дека „точниот износ на загубата на Маск е речиси невозможно да се одреди“, бидејќи некои медиуми проценуваат дека тој изгубил повеќе од 200 милијарди долари во 2022 година, но неспорно е дека го соборил претходниот рекорд, кој е со загуба. од 58, 6 милијарди долари во 2000 година во сопственост на јапонскиот инвеститор Масајоши Сон.

Намалувањето на богатството на Маск во голема мера е резултат на големиот пад на вредноста на акциите на Tesla, кои загубија околу 65 отсто од нивната вредност во текот на најлошата година во историјата на компанијата.

Маск не е единствениот милијардер чие богатство се намалило во 2022 година, бидејќи американските милијардери минатата година изгубиле вкупно 660 милијарди долари.

На второто место на листата на минатогодишни губитници е сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос, кој загуби 80 милијарди долари, а претходниот рекорд го собори сопственикот на компанијата „Мета“ Марк Цукерберг, кој минатата година загуби 78 милијарди долари. година.

И покрај рекордната загуба, Маск и понатаму е вториот најбогат човек во светот. Форбс го процени неговото богатство на 320 милијарди долари во 2021 година, а сега му преостануваат „само“ 138 милијарди.

Според Форбс, моментално најбогат човек на светот е Французинот Бернар Арно, со имот вреден 190 милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Овие намирници најчесто предизвикуваат надуеност

Надуеноста е нормална и е комбинација од две работи: воздухот што го голтате додека јадете и храната што ја јадете. Како што објаснува гастроентерологот...

Компанијата Тесла загуби 140 милиони долари во биткоини

Компанијата „Тесла“ загуби 140 милиони долари од инвестиции во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си. Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204...

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА НА КАМПАЊАТА „ГИ ЗАПОЗНАВАМЕ РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ“

По повод месецот на ретки болести, претседателот на советот на Општина Охрид Сашо Донев и советниците на Советот на Општина Охрид се вклучија во...
spot_img
spot_img
spot_img