15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Маските во Црна Гора се задолжителни во продавниците, аптеките и јавните институции

НАЈЧИТАНО

Во Црна Гора, поради влошувањето на епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот, задолжително ќе биде носење заштитни маски во продавниците, аптеките, бензинските пумпи и институциите на јавната администрација.

Директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ рече дека поради зголемувањето на бројот на заразени и хоспитализирани, воведени се мерки, како што е задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација, како и во продавниците за храна, аптеките и бензинот. станици.

„Задолжително е носење заштитни маски во затворени места на аеродромот, железничките и автобуските станици. Доколку овие мерки не доведат до подобрување на состојбата во наредниот период, ќе следи задолжително носење маски во сите затворени простори“, рече Галиќ, а пренесува РТЦГ.

Државниот секретар во Министерството за здравство Елвис Омерагиќ изјави дека симптомите барем засега се значително поблаги, а клиничката слика на пациентите е поблага и може да се стави под контрола.

„Немаме значително висок број на хоспитализирани пациенти, но сите пациенти се лекуваат на ниво на примарна здравствена заштита“, рече Омерагиќ, наведувајќи дека вирусот лесно се пренесува.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО