16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Марсело стана најтрофеен играч во историјата

НАЈЧИТАНО

Мадридски Реал ја потврди својата доминација во шпанскиот фудбал откако вечерва со триумфот на домашен терен над Еспањол (4-0) ја одбрани шампионската титула, а Бразилецот Марсело стана најтрофеен играч во историјата на „Кралскиот клуб“.

Реал ја обезбеди титулата на четири кола пред крајот на сезоната во Ла Лига со головите на двојниот стрелец Родриго, Асенсио и Бензема.

За Реал ова е 35 шампионска титула во Шпанија, додека Марсело го освои 24 трофеј откако дојде во редовите на клубот од Мадрид.

Барселона е втора на вечната листа со 26 шампионски титули, додека градскиот ривал на Реал, Атлетико има 11 титули.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО