2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Мароканските спасувачи доцна попладнето успеаја да го извлечат петгодишното момче кое пет дена беше заробено во бунар, но не преживеало

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мароканските спасувачи доцна попладнето успеаја да го извлечат петгодишното момче кое пет дена беше заробено во бунар, но не преживеало, соопшти кралската палата.

Веднаш по извлекувањето тоа беше пренесено во болница, но не ја преживеало операцијата која му беше итно направена вечерва.

Рајан Аврам во вторникот падна во бунар длабок 32 метри во селото Игара во северната мароканска провинција Шефшауен, а спасувачите оттогаш се обидуваа да стигнат до него дење и ноќе.

Тоа беше деликатна спасувачка операција во која паралелно со бунарот беше ископана шахта, а потоа и хоризонтален тунел за да се стигне до момчето. Кралот Мохамед испрати сочувство до неговите родители Калед Орам и Васима Кершиш, објавија државните медиуми. Тој рече дека будно ја следел спасувачката акција и изразил благодарност до спасувачите за неуморните напори во целиот случај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img