21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Мармалад за забрзано потемнување: Што всушност ставаме на нашата кожа?

НАЈЧИТАНО

Мармалад за забрзано потемнување: Што всушност ставаме на нашата кожа?
Најдобар начин за брзо потемнување е здраво сончање со крем со висок заштитен фактор и нанесување масла, џемови и мармалади за забрзано потемнување.

Мармаладите, џемовите и маслата за забрзано потемнување не се новина на нашиот пазар, а ретко ќе најдете човек на плажа без барем еден од споменатите производи. Станува збор за производи кои ги привлекуваат сончевите зраци кон кожата со цел што побрзо да се постигне потемна кожа. Ваквите препарати обично немаат заштитен фактор и можат да бидат опасни за кожата доколку се користат сами.

Подолу се дадени неколку работи на кои треба да обрнете внимание кога користите масла и мармалади за забрзано потемнување на кожата во лето.

Масло за забрзано потемнување – како функционира?
Ефектот на маслото за забрзано потемнување ќе зависи првенствено од тоа колку долго ја изложувате кожата на сонце. Џемовите за сончање и мармаладите делуваат така што ги привлекуваат сончевите ултравиолетови зраци кон кожата. И покрај тоа што кожата веќе добива многу сонце без него, производите како овој може да го забрзаат процесот на потемнување на кожата. Зголеменото изложување на сонце и поголем „прием“ на сончевите зраци резултира со зголемено производство на меланин во кожата, што предизвикува темен тен.

Производите за забрзано потемнување најчесто не користат заштита од сонце, поради што задолжително пред нанесувањето на мармаладот ​​да се нанесува крема со заштитен фактор за побрзо да се постигне темен тен.

Состојки во производите за забрзано потемнување на кожата
Покрај тоа што се сјајни и привлечни за сонцето, маслата и другите производи за сончање може да содржат состојки кои помагаат во одржување и создавање темен тен преку стимулирање на производството на меланин. Меланинот е темно кафеав пигмент кој го имаме како заштитен механизам во нашата кожа.

Ова се состојките кои помагаат да работи:

– дихидроксиацетон (DHA)

– каротеноиди

– ликопен

– масло од морков

– масло од бурити

– кокосово масло

– масло од орев

– маслиново масло

– масло од малина

– шеа или шеа путер

1. Дихидроксиацетон
Најчестата состојка што ќе ја најдете во кремите и маслата за потемнување е дихидроксиацетон (DHA), безбоен природен шеќер кој хемиски реагира со природните амино киселини во горниот слој на кожата. Оваа состојка го забрзува ефектот на потемнување, кој постепено се намалува со текот на времето и природната ексфолијација на кожата.

2. Каротеноиди
Состојките кои често се на списокот се и каротеноиди кои ја поттикнуваат кожата да произведува меланин. Најчесто, тоа е бета-каротен изолиран од моркови. Каротеноидите се група на жолти, портокалови и црвени растителни пигменти. Во природна форма ги има во овошјето и зеленчукот и им дава жолта или портокалова боја. Каротеноидите, кога се земаат орално, имаат добар ефект врз здравјето на кожата, како антиоксиданси, придонесуваат за раст на клетките, штитат од тумори и го намалуваат нивото на лошиот холестерол.

На кожата, во мармаладите за забрзано потемнување, оваа состојка делува така што ја стимулира синтезата на меланин и ги намалува негативните ефекти на сонцето врз кожата. Покрај каротеноидите, џемовите за забрзано потемнување можат да содржат и масло од морков богато со бета-каротин.

3. Масло од морков и масло од бурити
Морковот е особено познат во маслата за забрзано потемнување поради бета-каротенот, но и маслото од бурити е одлична состојка. Ова е едно од маслата со најголем процент на каротеноиди. Дејствува како антиоксиданс и ја штити кожата од УВ зрачење со апсорпција на УВ зраците.

4. Ликопен
Ликопенот како антиоксиданс кој обично се изолира од доматите ја прави кожата поотпорна на сонце. Затоа, често се додава во мармаладите за забрзано потемнување за да се заштити кожата од изгореници и на тој начин да се промовира забрзаното потемнување без да се оштети кожата. Покрај маслата, би било добро да се консумира и ликопен од храната, на пример, доматите.

5. Кокосово масло за потемнување
Не ретко мирисот на кокос го поврзуваме со летото, бидејќи кокосовото масло е честа состојка во маслата за забрзано потемнување. Содржи високо ниво на масни киселини кои ја хидрираат кожата, но и помагаат при потемнувањето. Кокосовото масло помага да се стимулира производството на меланин под површината на кожата и брзо се апсорбира во кожата. Исто така, помага да се намалат воспалителните процеси кои можат да се појават на површината на кожата. Не се препорачува да се користи само кокосово масло за потемнување директно на чиста кожа.

6. Масло од орев за потемнување
Ова масло помага при забрзано потемнување со забрзување и подобрување на синтезата на меланин во кожата. Содржи калиум, калциум, магнезиум и витамини Б и Ц групи, како и заситени масни киселини. Сето ова помага во хидратација на кожата и побрзо потемнување.

7. Маслиново масло
Едно од најчестите масла за забрзано потемнување кое се користи на нашите простори е маслиновото масло. Природното маслиново масло обезбедува бројни придобивки за целото тело, кожа и коса. Ја хидрира кожата, го стимулира производството на меланин, го враќа сјајот и еластичноста на кожата и помага за побрзо привлекување на сонцето и тен. Содржи високо ниво на антиоксиданси, вклучувајќи витамин Е и полифеноли кои ги забавуваат знаците на стареење на кожата.

8. Масло од малина за потемнување
Ова масло, особено од чилеанската малина, има способност да ги апсорбира УВБ зраците и високо ниво на витамин Е. Со овие состојки обезбедува заштита од сонце и е честа состојка во природното козјо млеко.

9. Шеа путер за потемнување
И путерот за побрзо потемнување е еден од задолжителните летни производи за постигнување темен тен. Најчесто се додава во производите за потемнување бидејќи може подолго да остане на кожата и да ја обновува и храни сувата кожа. Путерот во таквите производи исто така го олеснува нанесувањето бидејќи лесно се премачкува и не остава лепливи остатоци како некои масла.

Задолжителен крем за сончање
Сите наведени состојки се одлични за забрзано потемнување на кожата, но не се препорачува употреба на самите масла на чиста кожа. Ова предупредување важи и за природните и органските масла. Маслата сами по себе обично немаат никаква заштита со заштитен фактор од сонцето и ги привлекуваат сончевите зраци. Со самото нанесување на маслото, без крема со заштитен фактор, ризикувате да добиете повеќе изгореници од сонце. Изгорената кожа брзо ќе се олупи и ќе го врати изгледот на вашата кожа во првобитната положба и нема да има потемнување на тенот.

Заклучок
Најдобар начин за брзо тен е здравото потемнување со крем со висок заштитен фактор и нанесување масла, џемови и мармалади за забрзано потемнување. Исто така, се советува да се избегнува директна сончева светлина во најлошиот период од денот од 11 до 15 часот и да се носат прекривки за глава и очи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО