15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Манчестер сити постигна начелен договор со тренерот Хосеп Гвардиола за продолжување на договорот со клубот до 2025 година

НАЈЧИТАНО

Манчестер сити постигна начелен договор со тренерот Хосеп Гвардиола за продолжување на договорот со клубот до 2025 година, пишува „The Sun“.

Актуелниот договор на 51-годишниот фудбалски стручњак истекува во јуни 2023 година.

Гвардиола е тренер на „граѓаните“ од 2016 година. За тоа време, Манчестер сити три пати стана шампион на Англија, четири пати го освои Купот на фудбалската лига, два пати го освои ФА Суперкупот и еднаш го освои ФА Купот. Шпанецот три пати беше менаџер на сезоната во Премиер лигата.

Манчестер сити е на првото место со 83 бода оваа сезона. Ливерпул е втор со 82 бода.

Пред три дена тренер на Ливерпул, Јирген Клоп, го продолжи договорот со клубот до 2026 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО