8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Мал, но моќен: Еве што можете да исчистите со таблети за машина за миење садови

НАЈЧИТАНО

Таблетите за машини за миење садови се направени за да се „борат“ со тврда вода, дамки и маснотии од храната, па не е изненадување што многу луѓе ги користат за чистење и надвор од машината за миење садови. Но, дали знаете што можете да исчистите со само една таблета?

Рерна
Секогаш е тешко да се исчистат остатоците од храната, особено ако се работи за внатрешноста на вашата рерна. Користете таблета за машина за миење садови натопена во топла вода за лесно да го исчистите стаклото и вратата на рерната и да ја вратите во старата слава, според The ​​Kitchnn.

Садови и тави
На ист начин како што работи на вратата на вашата рерна, таблетата за машина за миење садови лесно ги чисти изгорените тави.

Дамки од кафе и чај
Ако кафето може да се користи за боење текстил, верувајте ми, тоа ќе го направи и со многу чаши ако не ги измиете веднаш. Дамките тешко се отстрануваат и изгледаат како да се тука да останат, но се што ви треба е топла вода (наполнете го садот 3/4 полн) и таблета за машина за миење садови. По еден час, треба да можете да ги измиете сите дамки со топла вода. Пробајте го и овој практичен трик со вазни за цвеќе, бокали и шишиња!

Корпа за отпадоци
Корпите за отпадоци се груби, но не треба да бидат. Со веднаш бришење на остатоците од храна што ќе се истурат преку капакот или ќе се најдат на дното, кантата ќе ја одржувате релативно чиста, но добра идеја е длабоко да се чисти најмалку двапати годишно. Најлесен начин да го направите тоа? Наполнете ја кофата со колку што е можно повеќе топла вода и вметнете ја таблетата за машината за миење садови внатре. Почекајте да се раствори, а потоа почекајте еден час пред да ја исплакнете со топла вода.

Мијалник
Неверојатно е колку брзо дното на вашиот мијалник може да почне да изгледа валкано. Гребнатините од тенџерињата и тавите и промената на бојата од темните течности може да направат дури и најчистиот мијалник да изгледа валкан. Само истурете малку топла вода во мијалникот и истријте ја таблетата за машина за миење садови преку мијалникот. Откако ќе изгледа сјајно и ново, исплакнете со топла вода.

Тоалет
Кога е време да се справите со бањата, почнете со фрлање таблета за миење садови во тоалетот. Потоа исчистете го мијалникот, подот и тушот, оставајќи го тоалетот за крај. На тој начин таблетот ќе има време малку да се раствори и чистењето на тоалетната школка би требало да биде лесно. Таблетите можете да ги користите и за чистење на дамките оставени од тврда вода, пренесува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО