5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Малкумина го имаат видено погребот на големиот Никола Тесла

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Никола Тесла живеел малку аскетски, осамен живот, но дури и во подоцнежните години бил многу витален и успешен во науката.

Најголемиот светски научник и иноватор почина на 7 јануари 1943 година, а на социјалната мрежа Фејсбук се појави видео од неговиот погреб.

Малкумина го виделе ова црно-бело видео, а на Тесла му приредиле достоинствено испраќање со познатата српска песна „Тамо далеко“.

Тесла е автор на повеќе од 700 патенти, регистрирани во 25 земји, од кои 112 се од областа на електротехниката.

Неговиот придонес во светот во кој живееме денес е неизмерен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина 26-годишно момче од делчевското село Стамер

Дваесет и шестгодишно момче утринава е пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Информацијата ја потврдија од СВР Штип, од каде што информираа дека...

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство, тврди Гоце Бумбароски, одделенски наставник и советник за...

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...
spot_img
spot_img
spot_img