23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Макрон, Шолц и Драги нема да ја приближат Украина до мирот

НАЈЧИТАНО

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека посетата на Емануел Макрон, Олаф Шолц и Марио Драги на Киев е „бескорисна“.

Поранешниот руски претседател на Твитер напиша дека посетата на Макрон, Шолц и Драги „нема да ја приближи Украина до мирот“.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева дека тројцата европски лидери при посетата на Киев нема да разговараат само за снабдување на Украина со оружје, туку оти ќе го „натераат претседателот на Украина, Зеленски реално да ги согледа работите“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО