9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Макрон: Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“

НАЈЧИТАНО

Украина никогаш не би имала мир, доколку крајната цел на конфликтот во земјата е да се „уништи Русија“, тврди францускиот претседател Емануел Макрон, јави Си-ен-ен.

Макрон слушнал поединци како велат дека „целта на оваа војна е да се уништи Русија“.

– И таму јас велам дека сте грешка. Доколку го сторите тоа, никогаш нема да постигнете договорен мир – истакна францускиот претседател.

Според него, ниту целта на Зеленски не е да се уништи Русија.

– Претседателот Зеленски ја брани својата земја. Ние сакаме да му помогнеме во тоа – нагласи Макрон.

Тој додаде дека „коментатори или одредени лидери не треба да притискаат подалеку од тоа што го намислиле Украинците“.

– Тоа беше улогата на Франција, да се стави граница на ова прашање – подвлече Макрон.

Како што смета Макрон, „ние понекогаш ја добиваме војната, но, го губиме мирот“.

Тој ја потврди француската поддршка за Украина и се спротивстави на тврдењата дека неговите претходни коментари за несакање да се „понижи Русија“, ги нарушиле односите со украинскиот претседател.

– Ние правиме сè за Украина да ја добие оваа војна – заклучи францускиот претседател.

Во интервју за француската телевизија БФМ, Макрон даде коментар и за патот до членство на Украина во Европската Унија.

Според неговите зборови, „патот ќе биде долг“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО