23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Макрон изгуби апсолутно мнозинство во парламентот

НАЈЧИТАНО

Центристичката коалиција на францускиот претседател Емануел Макрон Заедно го загуби апсолутното мнозинство во парламентот на вториот круг од парламентарните избори во неделата, додека екстремната десница Марин Ле Пен го умножи бројот на пратенички места.

Привремените бројки покажуваат дека коалицијата на Макрон освоила 245 од 577 места, соопшти Министерството за внатрешни работи по пребројувањето на гласовите на полноќ.

За апсолутно мнозинство потребни се 289 пратенички места.

Иако имаат освоено пратенички места, францускиот претседател мора да формира сојузи со други партии за да ги протурка неговите законски предлози.

„Како централна сила во Националното собрание мора да преземеме посебна одговорност. Утре ќе почнеме да градиме мнозинство кое ќе може да постигне конкретни резултати“, изјави во неделата премиерката Елизабет Борн.

„Имаме сè што ни е потребно за да успееме и ќе го постигнеме тоа заедно“, заклучи Борн, поранешен социјалист кој ѝ се приклучи на коалицијата на Макрон во 2017 година. Претседателот ја назначи за премиер во мај.

Ситуацијата е нова за нас, но Французите не повикуваат да се обединиме во интерес на земјата, рече Борн.

Проблемите би можеле да бидат предизвикани од добриот резултат на левицата, предводена од социјалистката Жан Лусија Меланшон, која освои 131 место и стана втора партија во парламентот.

Меланшон во кампањата тврдеше дека ако неговиот сојуз постигне добар резултат, треба да стане премиер. Но, сепак, шансите за тоа беа многу мали бидејќи има малку допирни точки со Макрон кој сака да ја поддржи економијата со измена на пензиските и трудовите закони.

„Ова е целосен дебакл за партијата на претседателот“, рече левичарскиот лидер во изборната ноќ, прогласувајќи го резултатот „изборен пораз на макронизмот“.

Ситуацијата дополнително се усложнува поради фактот што екстремно десничарското Национално собрание на Марин Ле Пен постигна многу подобар резултат од очекуваниот, освојувајќи 89 пратенички места, повеќе од десет пати повеќе отколку во претходниот парламент.

Тоа значи дека тој сега е трета сила во парламентот.

„Ова е цунами“, изјави претседателот на партијата Џордан Бардела за телевизијата TF1, додавајќи дека гласачите му дале на Макрон статус на лидер на малцинствата.

Ле Пен рече дека изборните резултати биле силен поттик за нејзината партија.

„Луѓето избраа и испратија силна група на Националното движење во Националното собрание“, рече таа, нагласувајќи дека нејзината цел ќе биде да ги блокира проектите на Макрон.

Зрнца надеж му отворија на претседателот Републиканците, партија на десниот центар која претрпе тежок пораз, освојувајќи само 74 места, но потенцијално со доволно точки на интерес за да поддржи барем некои од неговите планирани реформи.

Резултатите се на крајот лоша вест за Макрон, кој пред само неколку недели освои уште еден претседателски мандат, иако со помалку гласови отколку во 2017 година, според ДПА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО