Македонски дилер е уапсен во Хрватска

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полицијата од Вараждин во возилото на 21-годишен државјанин на Македонија пронашла речиси 11 килограми марихуана, автоматска пушка и револвер, а младиот човек кој ден претходно одбил да го пребара возилото, по истрагата ќе му биде предадена на затворски надзорникот кој ќе го спроведе во притвор.

Полицијата соопшти дека во четврток во вараждинска улица Хрватска бранители, работејќи на „сузбивање на злоупотребата на дрога“, полициска патрола решила да го провери идентитетот на непознат млад човек и да го прегледа автомобилот со словенечка ознака што го користел.

Утврдено е дека се работи за 21-годишен државјанин на Македонија со пријавено живеалиште во Словенија, а бидејќи младиот човек одбил да им дозволи на полицајците да го прегледаат автомобилот, Жупанискиот суд во Вараждин денеска издал налог за претрес.

Во возилото се пронајдени 12 пакувања со вкупно 10.915 грама дрога марихуана, автоматска пушка ППШ-41 од советско производство и револвер непозната марка и модел, соопшти полицијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img