16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Македонските одбојкари подобри од Унгарија

НАЈЧИТАНО

Најдобрите одбојкари на Македонија триумфираа против Унгарија со 3-2 во сетови, односно 25-22, 18-25, 25-15, 19-25 и 15-7, а тоа беше доволно за да го освојат третото место во Европската сребрена лига.

Во првиот сет беше забележана голема борба меѓу одбојкарите на двете репрезентации, но сепак во завршницата подобри беа Македонците со 25-22.

Унгарија доминираше во вториот сет и не ѝ дозволи на Македонија во ниту еден момент да го преземе водството, па го доби сетот со 25-18, додека нашите одбојкари во следниот сет вратија со иста мера (25-15).

Одбојкарите ни понудија возбудлив четврти сет во кој Македонија имаше водство само при 4-3, по што Унгарија ја презема контролата и го доби сетот со 25-19, додека во последниот сет Македонија беше одлична и го доби со убедливи 15-7.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО