24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Македонските кошаркари од утре ги започнуваат подготовките

НАЈЧИТАНО

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација предводена од селекторот Драган Бајиќ утре претпладне во Скопје ќе ги почне мини подготовките за натпреварите од јулскиот циклус во квалификациите за пласман на Светското првенство 2023.

Македонскиот тим на 1 јули во Сарагоса му гостува на актуелниот светски првак Шпанија, а три дена подоцна во арената „Борис Трајковски“ во Скопје ќе гостува Украина.

На првиот собир, закажан за в сабота од 10. часот, во „Борис Трајковски“ треба да се појават 14. кошаркари: Војдан Стојановски – МЗТ Скопје Аеродром, Бојан Крстевски – МЗТ Скопје Аеродром, Адем Мекиќ – МЗТ Скопје Аеродром, Кристијан Николов – МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Робев – МЗТ Скопје Аеродром, Стојан Ѓуроски – Пелистер, Андреј Маслинко – ТФТ, Страхил Николов – ТФТ, Виктор Ташовски – ТФТ, Виктор Ефремовски – Гостивар, Валмир Какруки – Работнички, Теодор Симиќ – Барселона-Шпанија, Андреј Јакимовски – Вашингтон Стејт (НЦАА-САД), Рубин Стефанов – Италија.

Фото: MIA
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО