17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Македонија падна за неколку позиции на ФИФА ранкингот

НАЈЧИТАНО

Јунскиот циклус во Лигата на нации го завршивме со две победи, едно реми и со еден пораз, а тоа направи репрезентацијата на Македонија да забележи мал пад на ФИФА листата.

Македонските фудбалери двапати беа подобри од фудбалерите на Гибралтар, еднаш одиграа нерешено против Бугарите, а еднаш и загубија од Грузијците, па токму тешкиот пораз во Скопје највернојатно нѐ чини и пад на светското рангирање.

„Рисовите“ назадуваа две позиции и паднаа од 62-то на 64-то место, а според калкулациите на ФИФА, загубени со речиси шест ранкинг поени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО