Македонија загуби од Тунис во Президент купот на Светското првенство

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Македонската ракометна репрезентација вечерва загуби од Тунис со 28:33 во второто коло од Групата-2 во Президент купот на Светското првенство во Полска/Шведска.

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров лошо го отворија резултатот со 0:5. Следуваше нешто подобра игра, во финишот се дојде на 14:15 з ана одмор да се оди со резултат 14:16 за Тунис.

Во второто полувреме резултатот беше изедначен во неколку наврати, а некаде на средината Македонците поведоа со 21:20. Оттогаш, Тунис повторно влезе во ритам и до крај не го испушти водството.

Најефикасен во македонскиот состав беше Филип Кузмановски со осум голови.

Во последниот натпревар од групата, Македонија ќе се сретне со Мароко.

На другиот натпревар од 2. коло, Мароко го победи Алжир со 28:27.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img