5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Македонија в петок ќе игра против силната Норвешка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вечерва со натпреварот меѓу ко-домаќинот Полска и Франција кој од 21 часот ќе се игра во Катовице ќе стартува 28-от ракометен Мундијал.

Покрај Полска ко-домаќин на првенството кое ќе трае до 29 јануари ќе биде и Шведска.

Натпреварите ќе се играат во девет градови: (четири во Полска и пет во Шведска): Краков, Гдањск, Катовице, Плок, Стокхолм, Малме, Гетеборг, Јонкопинг и Кристијанштад.

На шампионатот учествуваат 32 репрезентации поделени во осум групи со по четири учесници, првопласираните три репрезентации од секоја група ќе се најдат во главната рунда, а елиминираните ќе продолжат во „Президент купот“.

Учество на овој Мундијал избори и македонската репрезентација кадешто избраниците на селекторот Кире Лазаров се најдоа во групата Ф заедно со Норвешка (15 јануари), Холандија (17 јануари) и Аргентина (19 јануари).

Во продолжение распоредот и термините за сите натпревари од прелиминарната фаза на СП 2023:

Група А (Краков): Шпанија, Црна Гора, Чиле, Иран

12 јануари

18.00 Чиле-Иран

20.30 Шпанија-Црна Гора

14 јануари

18.00 Црна Гора-Иран

20.30 Шпанија-Чиле

16 јануари

18:00 Црна Гора-Чиле

20.30 Иран-Шпанија

Група Б (Катовице): Франција, Полска, Саудиска Арабија, Словенија

11 јануари

21.00 Франција-Полска

12 јануари

18.00 Саудиска Арабија-Словенија

14 јануари

18.00 Франција-Саудиска Арабија

20.30 Полска-Словенија

16 јануари

18.00 Словенија-Франција

20.30 Полска-Саудиска Арабија

Група Ц (Гетеборг): Шведска, Бразил, Зеленортски Острови, Уругвај

12 јануари

18.00 Зеленортски Острови-Уругвај

20.30 Шведска-Бразил

14 јануари

18.00 Бразил-Уругвај

20.30 Шведска-Зеленортски Острови

16 јануари

18.00 Бразил-Зеленортски Острови

20.30 Шведска-Уругвај

Група Д (Кристијанштад): Исланд, Португалија, Унгарија, Јужна Кореја

12 јануари

18.00 Унгарија-Јужна Кореја

20.30 Исланд-Португалија

14 јануари

18.00 Португалија-Јужна Кореја

20.30 Унгарија-Исланд

16 јануари

18:00 Јужна Кореја-Исланд

20.30 Португалија-Унгарија

Група Е (Катовице): Германија, Катар, Србија, Алжир

13 јануари

18.00 Германија-Катар

20.30 Србија-Алжир

15 јануари

18.00 Германија-Србија

20.30 Алжир-Катар

17 јануари

18.00 Алжир-Германија

20.30 Катар-Србија

Група Ф (Краков): Норвешка, Македонија, Аргентина, Холандија

13 јануари

18.00 Аргентина-Холандија

20.30 Норвешка-Македонија

15 јануари

18.00 Македонија-Холандија

20.30 Норвешка-Аргентина

17 јануари

18.00 Македонија-Аргентина

20.30 Холандија-Норвешка

Група Г (Јеншепинг): Египет, Хрватска, Мароко, САД

13 јануари

18.00 Мароко-САД

20.30 Хрватска-Египет

15 јануари

18.00 Египет-Мароко

20.30 Хрватска-САД

17 јануари

18.00 Египет-САД

20.30 Хрватска-Мароко

Група Х (Малме): Данска, Белгија, Бахреин, Тунис

13 јануари

18.00 Бахреин-Тунис

20.30 Данска-Белгија

15 јануари

18.00 Белгија-Тунис

20.30 Данска-Бахреин

17 јануари

18.00 Белгија-Бахреин

20.30 Тунис-Данска

фото: ИХФ

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img