Маж купил возачка дозвола во БиХ за 1.200 евра: „Не знаев дека е фалсификувана“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Општинското државно правобранителство во Карловац поднесе обвинителен акт против 30-годишен Сисак, откако полицијата во областа Војниќ го фатила со фалсификувана возачка дозвола од БиХ за дури три категории. Го користеше шест месеци. На распитот донекаде се бранел на шега – иако никогаш не положил возачки испит, мислел дека возачката дозвола е легално добиена, а не дека е фалсификувана, пишува Капортал.

Тој на 18 ноември минатата година во 15:45 часот во градот Грабовац Војнички бил сопрен во автомобил „опел астра“ со ознаки „Слатина“, а потоа на полицајците им ја дал возачката дозвола на увид. Веднаш сфатиле дека се работи за фалсификат. Тој е кривично пријавен во обвинителството за фалсификување исправа.

Пријател го поврзал со човек од БиХ
Еве како изгледа неговата приказна. На распит пред полицаец како осомничен во одбраната изјавил дека отишол во Осиек „за да земе возачка дозвола“, но се сретнал со пријател на кој му рекол дека би сакал дозвола за возење од категорија А. , возилата Б и Ц. Според тоа, возачки испит не го положил, ниту сака да го положи, туку бара возачка дозвола со три категории А, Б и Ц – редовно.
Го поврзал со човек од Босна и Херцеговина и се сретнале во кафуле недалеку од границата, „за десет дена се фотографирал и потпишал документи“. Тој рече дека го прашал човекот со кој се сретнал дали треба да дојде да се прошета и дали да го пријави привремениот престој во Босна и Херцеговина, на што тој одговорил дека нема потреба и дека тоа ќе го реши преку протоколот. , односно би го регистрирал.

По околу 25 дена, возачката дозвола била готова, а за нејзиното создавање платил 1.200 евра. Таква возачка дозвола во која имало негови лични податоци и фотографија користел шест месеци, но во ниту еден момент, како што вели, не му паднало на памет дека е фалсификувана. Неговиот пријател само му кажал како ќе се погрижи да не полага возачки испит, се изненадил.

Но, од извештајот за проверка на автентичноста на серискиот број на возачка дозвола 23116A26R, полицијата утврдила дека возачката дозвола под наведениот сериски број не постои како што ја издале надлежните полициски органи во Босна и Херцеговина, пишува Капортал.

Во своја одбрана рече дека не знаел дека е фалсификувано
„Имајќи го предвид сето наведено, го сметам основаното сомнение дека со однесувањето на обвинетиот се постигнати суштинските субјективни и објективни карактеристики на кривичното дело на тој начин што тој прибавил лажна исправа заради нејзина употреба, а потоа ја искористил како вистинска, а делото е сторено во врска со јавна исправа“, заклучуваат од обвинителството.

„Обвинетиот во своја одбрана признал дека преку пријател дошол кај маж кој за сума од 1.200 евра му издал возачка дозвола од која се покажало дека го положил тестот за управување возила од категорија А, Б и Ц, иако воопшто не положил возачка дозвола.испит, а потоа шест месеци користел таква возачка дозвола во сообраќајот.

Делот од одбраната во кој обвинетиот изјави дека не знаел дека се работи за неважечка или фалсификувана исправа го сметам за неубедлив и има за цел да ја отстрани сопствената кривична одговорност. Имајќи ги предвид сите докази, произлегува спротивното, односно дека обвинетиот постапил свесно и доброволно, односно бил свесен за незаконитоста на своето дело, но сепак сакал да го изврши“, заклучува обвинителот од Карлови Вари.

Неговата лажна возачка дозвола, се разбира, трајно беше одземена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img