14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Мадона го покани Папата да разговара за „некои важни работи“

НАЈЧИТАНО

Мадона би сакала да разговара со папата Франциско за „некои важни работи“, па се надева дека тој ќе има волја и време да се сретне со неа.Кралицата на попот преку твит го праша папата дали би сакал да се сретне со неа, иако нејзината последна исповед беше многу одамна. „Јас сум добар католик. Се колнам! Мислам, не се колнам!“, напиша таа на Твитер.

Мадона, чија 40-годишна кариера е подеднакво позната по врвните хитови и судирите со Католичката црква, призна дека „поминаа неколку децении“ од нејзината последна исповед, но сепак би сакала да се обиде. „Дали би можеле да се сретнеме еден ден и да разговараме за некои важни работи?“, прашала пејачката.

Иако Мадона не кажа јасно за што се работи, таа навести за што би сакала да зборува. Бев екскомуницирана три пати“, напиша таа. „Не изгледа фер.

Пред неколку години, 63-годишна мајка на шест деца, која била крстена и израснала како католик, изјавила за водителот на „The Late Late Show“, Џејмс Корден дека била „еккомуницирана, грубо, три пати“.

Не е јасно дали музичарот добитник на Греми бил сериозен. Сепак, во текот на нејзината кариера, Мадона гордо ги искористи контроверзите што го поттикнаа нејзиното разбирање за теми како што се сексот, истополовите љубови и христијанската симболика.

Кога дошла во Италија во летото 1990 година како дел од нејзината трета концертна турнеја за да го промовира четвртиот студиски албум Like a Prayer, тогашниот папа Јован Павле Втори. тој ги повика христијаните да не одат на концерти, нарекувајќи ја нејзината турнеја „една од најсатанистичките претстави во историјата на човештвото“.

Ѕвездата го предизвика гневот на црквата и по нејзиниот настап во Рим во 2006 година, каде што беше „распната“ на сцената како дел од нејзиниот настап.

Папата Франциско се уште не одговорил на поканата на Мадона за средбата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО