2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Магнетната резонанца покажа што прави мигрената со мозокот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Многу аспекти на мигрената остануваат медицинска мистерија, но научниците сега направија чекор понатаму во разбирањето на состојбата. Магнетната резонанца на пациентот ги покажа ефектите на мигрената врз мозокот.

Резултатите, кои ќе бидат презентирани на годишниот состанок на Радиолошкото друштво на Северна Америка, се создадени со сликање на 10 учесници со хронична мигрена, 10 со епизодна мигрена без аура и пет лица кои биле дел од контролната група. Учесниците беа на возраст од 25 до 60 години.
Кога ги анализирале резултатите од МРИ, истражувачите забележале дека оние со хронична или епизодна мигрена имале значително зголемени периваскуларни простори, кои се наоѓаат околу крвните садови и помагаат да се исчисти течноста од мозокот, во споредба со оние без мигрена.

Вилсон Ксу, од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Јужна Калифорнија и коавтор на студијата, вели дека „кај луѓето со хронична мигрена и епизодна мигрена без аура, постојат значителни промени во периваскуларните простори на регионот на мозокот наречен семиовален центар“.

„Овие промени никогаш досега не биле пријавени. Не сме сигурни за точната врска помеѓу мигрената и периваскуларните простори, но може да вклучи проток на крв во мозокот. „Сметаме дека кога ќе се појави мигрена, таа може да ги предизвика овие промени и тие можат да доведат до некои од симптомите што ги доживуваме кога имаме мигрена“, изјави коавторот на студијата за USA Today.

Мигрената е една од најтешките состојби со кои се соочуваат луѓето ширум светот. Вообичаени симптоми на мигрена вклучуваат силна болка, гадење, замор и когнитивна дисфункција.

Студијата објавена во април заклучи дека најмалку 15 отсто од светското население или 1,1 милијарда луѓе имаат главоболки секој ден. Од тие поединци, половина имаат мигрена.

И покрај тоа колку луѓе страдаат од мигрена, не постои позната причина или лек. Експертите ги идентификуваа потенцијалните предизвикувачи на мигрена и веруваат дека тоа е генетско заболување, а превентивните чекори засега се најдобриот начин на дејствување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img