8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

МААЕ: Конкретни предлози за безбедната зона во Запорожје се на маса

НАЈЧИТАНО

Сега се водат „вистински преговори“ со Русија и Украина за воспоставување безбедна зона или зона без конфликт околу нуклеарната централа Запорожје, објави во средата шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси.

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси разговараше на оваа тема со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, како и со францускиот претседател Емануел Макрон. , по што тој изјави пред новинарите дека „работите се движат“ во врска со Запорожје.

Конкретни резултати се уште нема, но на преговарачка маса веќе има „многу конкретни“ предлози. Во исто време, Гроси оценува дека сите се согласуваат дека формирањето на безбедна зона во областа на најголемата украинска и европска нуклеарна централа, која сега е окупирана од руските сили, е клучен приоритет. „Самиот факт што министрите за надворешни работи на Русија и Украина седат со мене и ги слушаат нашите идеи, според мене, е добар знак дека постои многу цврста основа за тоа (воспоставувањето безбедна зона) да се случи. Неговите зборови ги цитира руската новинска агенција Тас.

Инаку, првиот човек на МААЕ е многу загрижен поради влошувањето на условите во нуклеарната централа и, како што предупреди, потребно е брзо да се дејствува. „Мораме да одлучиме што е можно поскоро“, нагласи тој, додавајќи дека сака да ги продолжи преговорите со посета и на Украина и на Русија што е можно поскоро. „Ситуацијата продолжува да се влошува и не можеме да чекаме да се случи нешто жално“, предупреди тој, додавајќи повторно дека „тие си играат со оган“ во Запорожје.

Руските сили ја зазедоа нуклеарната централа со шест реактори, која се смета за најголема во Европа, веднаш по почетокот на инвазијата. Стравувањата од нуклеарна катастрофа се зголемија откако борбите се интензивираа во неговата близина на почетокот на јули. Завојуваните страни постојано си ја префрлаат одговорноста за гранатирањето. На почетокот на септември, тим од експерти на МААЕ пристигна во областа на нуклеарната централа, по што некои членови на тимот останаа во областа и постојано ја следат ситуацијата.

МААЕ, Украина и нејзините западни сојузници постојано повикуваат на демилитаризација на областите околу нуклеарните централи во земјата. На пример, на почетокот на војната, судири имаше и во близина на Чернобил на север, каде што нуклеарна експлозија во 1986 година предизвика огромна штета. Во понеделникот, украинската страна ги обвини руските сили за гранатирање на друга нуклеарна централа, имено нуклеарната централа Пивденукрајинск во областа Миколаев на југот на земјата. Нејзиниот директор Игор Полович во вторник оцени дека Русија ескалира „нуклеарна уцена“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО