-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

МААЕ: Гранатирањето ја оштети нуклеарната централа Запорожје, но реакторите се стабилни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Нема моментална загриженост за нуклеарната безбедност во украинската нуклеарна централа Запорожје, со која раководи со Русија, и покрај гранатирањето што предизвика голема штета на крајот на неделата, соопшти во понеделникот агенцијата за атомска енергија на ОН, откако нејзините експерти ја прегледаа централата.

Меѓународната агенција за атомска енергија IAEA, чии четворица членови на персоналот се стационирани во електраната Запорожје, најголемата во Европа, во неделата соопшти дека на крајот на неделата имало најголемо гранатирање во изминатите неколку месеци, но дека клучните безбедносни системи не беа засегнати.

Во последниве месеци, Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање, при што се оштетени згради и далноводи, прекинување на снабдувањето со електрична енергија, што е од суштинско значење за ладење на шесте реактори и спречување на топење на нивните јадра. Тие далноводи не беа оштетени при гранатирањето на крајот на минатата недела.

„Тие (експертите на МААЕ) можеа да потврдат дека – и покрај сериозноста на гранатирањето – клучната опрема остана недопрена и дека нема непосредни грижи за нуклеарната безбедност“, се вели во соопштението на Меѓународната агенција за атомска енергија објавено во понеделникот вечерта.

„Состојбата на шесте реактори е стабилна, а потврден е интегритетот на потрошеното гориво, новото гориво и радиоактивен отпад од ниско, средно и високо ниво во нивните складишта“, соопшти МААЕ, додавајќи дека има „големи штети низ страната”.

Оштетувањата вклучуваат неколку паднати гранати на главниот пат до реакторите, шрапнели кои ги погодиле цевките за компримиран воздух, мали видливи оштетувања на цевководот на противпожарната прскалка и оштетување на покривот на специјалната комунална зграда.

„Ова е голема причина за загриженост бидејќи јасно го покажува интензитетот на нападот на една од најголемите нуклеарни централи во светот“, изјави шефот на МААЕ, Рафаел Гроси.

Гроси со месеци предупредува на ризик од можна катастрофална несреќа поради гранатирање и се залага за создавање заштитна зона околу електраната. МААЕ соопшти дека Гроси „го зголемил интензитетот на неговите консултации“ во врска со тампон зоната по гранатирањето на крајот од минатата недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...

Бугарија не ги спречи радикалните структури

Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир,...
spot_img
spot_img
spot_img