17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Луѓето тврдат дека овие кулинарски трикови навистина функционираат. Дали сте ги пробале?

НАЈЧИТАНО

Овие кујнски трикови навистина функционираат, барем така тврдат луѓето кои ги пробале.

Додадете моркови во јадења со домати
Шеќерот често се додава во сосови од домати и јадења за да се намали киселоста.

Ако сакате да избегнете додавање шеќер, можете да додадете и пасиран или изрендан морков. Има природна сладост и ќе ја намали киселоста, пренесува Индекс.

Путерот ќе даде фина текстура
За да го направите сосот од домати уште покремаст, додадете му путер на крајот на готвењето, кога ќе го тргнете сосот од оган.

Промешајте да се растопи.

Во топлото чоколадо додадете прстофат сол
Знаеме колку е добро да додадете прстофат сол на бисквитите за колачи. Додадете го и во топлото чоколадо.

Солта нема да се почувствува, туку ќе го истакне вкусот на чоколадото.

Променете го вкусот на пире од компири
Ако ви здодеа стандардното пире од компири, додадете му малку рен. Додадете малку по малку, зависи од тоа колку е топол ренот што го имате, но и колку сакате да го чувствувате.

Овој вид на пире од компири сигурно нема да помине незабележано.

Наместо вода, вода со подлога
Трикот што дефинитивно треба да го користите е да додадете подлога наместо вода.

Ако вашето јадење бара додавање вода, заменете го со густин. Може да биде супа од зеленчук, риба, пилешко или говедско месо. Затоа, кога го готвите густинот, згответе поголема количина и замрзнете, така што секогаш ќе го имате при рака.

Замрзнете ги презрелите банани
Презрелите банани се одлични за бисквити – тие се слатки и го имаат тој убав вкус кога се пече и даваат сочност.

Ако сакате лебот од банана да ви испадне уште подобар, прво замрзнете ги презрелите банани. Одмрзнете ги пред употреба и потоа употребете ги како главна состојка.

Таквите банани ќе бидат уште послатки, така што нема да мора да користите многу шеќер.

Во кишот додадете мајонез
Кога ќе го измешате филот за киш, додадете малку мајонез. Мајонезот ги прави садовите полесни и подуени.

Додадете коцка мраз кога ја загревате храната
Ако остатокот од ручекот го загревате во микробранова печка, додадете коцка мраз.

Ќе има дополнителна пареа која ќе го забрза загревањето и садот нема да се исуши толку многу.

Користете стар леб за трошки
Отидовте да јадете месо, а ви снема трошки од леб? Користете стар леб.

Искинете го на парчиња, ставете го во плех и печете во рерна на пониска температура додека не добие златна боја и се исуши. Исецкајте го со сукало или во мултипракса.

Ќе добиете домашна лебна трошка која ќе ви послужи како подобра замена. Покрај тоа што ќе користите леб што повеќе не ви одговараше за јадење, свежите трошки ќе му дадат подобар вкус на панираното месо бидејќи оние што сте ги купиле еднаш од стоење, едноставно веќе не се како што треба.

Направете путер со билки
Секое парче месо нагло печено ќе биде попразнично ако додадете парче путер со билки.

Лесно се прави – само измешајте го омекнатиот путер со зачините што ги сакате, ситно исечкани. Префрлете го на хартија за печење и виткајте во мало лепче. Чувајте го во фрижидер и по потреба исечете, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО