18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Луфтханза откажа 900 летови во јули поради недостиг на персонал

НАЈЧИТАНО

Луфтханза, водечката германска авиокомпанија, откажа речиси 1.000 летови во текот на летото бидејќи не може да најде доволно персонал.

Авиокомпанијата откажа околу 900 домашни и европски летови на кратки релации кои првично требаше да полетаат од нејзините центри во Франкфурт и Минхен во јули, изјави портпаролот на компанијата.

Еуровингс, нискобуџетна авиокомпанија на Групацијата Луфтханза, исто така беше „приморана да отфрли неколку стотици летови од системот за да ја стабилизира својата услуга за јули“, рече портпаролот.

Иако патниците се враќаат на небото, бидејќи побарувачката за одмори и деловни патувања расте, „инфраструктурата сè уште не е целосно обновена“, рече портпаролот.

„Целата воздухопловна индустрија, особено во Европа, моментално страда од тесни грла и недостиг на персонал“, продолжи портпаролот. „Ова се однесува на аеродромите, контролата на летање, како и авиокомпаниите.

Авиокомпаниите се мачеа да го балансираат бројот на персоналот со различниот број луѓе кои сакаат да летаат. Авиокомпаниите, вклучувајќи ги Delta, JetBlue, Alaska и British Airways, ги ограничија своите летни распореди поради зголемената побарувачка и предизвиците со персоналот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО