14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Луксузен дом над брановите – дали би сакале да живеете во пловечка капсула?

НАЈЧИТАНО

Луксузен дом над брановите – дали би сакале да живеете во пловечка капсула?
Иновативната технолошка компанија Ocean Builders го претстави својот најнов проект – пловечки домови кои овозможуваат луксузно живеење на море. Со капсулите SeaPod – морски дом за изнајмување или купување – сака да го елиминира недостигот на простор на посакуваните крајбрежни дестинации. Секоја капсула нуди простор за живеење на два и пол метри над нивото на океанот и 73 квадратни метри простор за живеење.

Кога градиме домови на копно, обично сечеме дрвја и ги заменуваме со тротоари, бетон и тули. Градењето куќа на копно е еколошки штетен процес. Кога би изградиле дом на вода, тие всушност би се погрижиле животот во океаните да напредува уште подобро. Капсулите Бивањске се нарекуваат уреди за собирање риби од морските биолози. Тоа значи дека секој пат кога ќе ставите нешто во водата што создава сенка, привлекувате морски живот. Често започнува со морските школки, а друг живот почнува да расте на подводната површина. Ова може да предизвика раст на коралите и на крајот домови за риби. По неколку години, може да прерасне во успешен подводен екосистем. Затоа, секој SeaPod што ќе влезе во водата ќе не донесе чекор поблиску до обновување на морскиот екосистем.

Според креаторите на овој иновативен концепт, живеењето на SeaPod е всушност избор на животен стил. Недвижностите покрај океанот секогаш доаѓаат со небесно високи цени поради исклучителниот квалитет на живот што го нуди живеењето на брегот и неверојатните погледи. Капсулите се всушност врвниот имот на океанот со поглед од 360°, каде и да сте. Исто како санта мраз, скриената магија на овие неверојатни капсули се крие под површината. Треба да се погледне подлабоко. Структурата користи повеќе од 150 кубни метри челични цевки, исполнети со воздух, што предизвикува толку голема пловност што целиот SeaPod лесно може да се турка три метри над водата. Резултатот е врвна удобност и стабилност, додека лебдите над брановите.

Градители на океаните – морска подножја Фото: Profimedia
Капсулите се дизајнирани на таков начин што лесно се надградуваат. Има одредени точки зад карпите каде што може да се прикачат нови уреди и компоненти како Лего коцки за надградена функционалност како што се подобрува технологијата. Оригиналниот софтвер на Pod може да се надградува од далечина, новите сензори и автоматиката може лесно да се заменат при жешка работа. Како и мобилен телефон, каде што лесно можете да инсталирате нови „мајчин апликации“, кои постојано се развиваат. Во Ocean Builders веруваат дека домот на иднината ќе биде елегантен, едноставен и чист. За да го постигнат ова, решиле да ги сокријат сијалиците, приклучоците и приклучоците, така што тие биле вградени во основата на куќата. Високо ефикасни LED светлосни ленти се скриени на подот и во таванот, така што домот оживува со нежен сјај на индиректно осветлување и го прилагодува расположението на секоја соба. Можни се и напредни светлосни ефекти и анимации.

Градители на океаните – морска подножја Фото: Profimedia
Една од извонредните карактеристики на капсулите се нивните огромни панорамски прозорци. Сите прозорци имаат специјална УВ-боја, која помага да се намали загревањето на внатрешноста и се обезбедува приватност. Надвор, тие ќе имаат огледална завршница – кога гледате одвнатре и кога гледате надвор, имаат синкава нијанса. УВ-затемнети прозорци се од суштинско значење за живеење на океанот, каде сончевата светлина во внатрешноста на Pod се рефлектира и од сонцето и од морето. И сета оваа интеграција беше неопходна за жителите во капсулите да уживаат во неверојатни панорамски погледи. Во кам з одпадки? Компанијата развива инсинератор за цврст отпад, кој отпадот од тоалетот ќе го претвори во лажица безопасен нетоксичен пепел. Отпадната топлина од согорувањето ќе се користи за подготовка на топла вода за тушеви, кади и мијалници. Течностите од тоалетите ќе одат во резервоарот за црна вода за понатамошен третман, но повремено отстранување. Основната филозофија на Ocean Builders е да изградат домови што се што е можно поавтономни, а водата е еден од најважните елементи на автономијата. Капсулите произведуваат свежа вода со десолинизација на солената вода, тие исто така рециклираат и на тој начин ја намалуваат потрошувачката до 90 проценти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО