16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Лука Модриќ е прогласен за најдобар хрватски фудбалер за сезоната 2021/22

НАЈЧИТАНО

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ е прогласен за најдобар хрватски фудбалер за сезоната 2021/22.

Триесет и шестгодишниот Модриќ наградата ја доби врз основа на гласање меѓу тренерите и играчите во хрватскиот шампионат.

Лука ја освои наградата по 10-ти пат во кариерата и шести последователен пат.

Тој годинава како дел од мадридскиот клуб стана шампион на Шпанија, ја освои Лигата на шампионите и Суперкупот на земјата.

Во сезоната што заврши неодамна Модриќ забележа 45 настапи за Реал Мадрид, постигнувајќи три гола и 12 асистенции.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО