Лукашенко: Украина и нуди на Белорусија пакт за ненапаѓање и ги обучува милитантите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украина ѝ понуди на Белорусија да потпише договор за ненапаѓање, а во исто време обучува милитанти кои претставуваат потенцијална закана за националната безбедност на Минск, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

„Не знам зошто на Украинците им треба ова. Од една страна, тие бараат од нас да не се бориме против Украина под никакви околности, да не ги преместуваме нашите војници таму. Ни нудат да потпишеме пакт за ненапаѓање. Од друга страна, тие ја подготвуваат оваа експлозивна мешавина и ги вооружуваат“, рекол Лукашенко на состанокот посветен на социјалната и политичката состојба и криминалот во земјата, а пренесува агенцијата Белта.

Лукашенко оцени дека „Полска и Литванија, во меѓувреме, целосно го изгубиле умот“, јави ТАСС.

„Што ќе им направи? Немам идеа. Затоа мораме цврсто да одговориме. Имаме доволно прашања со кои треба да се справиме – во воздушниот простор и на теренот, таканаречената зелена граница. Имаме доволно проблеми таму. Господ да ни помогне да решиме се“, рече претседателот на Белорусија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img