28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Лукашенко уверува: Правиме се за да избегнеме војна

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека не очекува руската „воена операција“ во Украина да биде толку долга.

Во интервју за АП, тој рече дека направил се за да ја запре војната.

„Ние категорично не прифаќаме никаква војна. Направивме и правиме се за да спречиме војна. „Благодарение на мене, преговорите меѓу Украина и Русија започнаа“, рече Лукашенко и додаде: „Но, зошто Украина, на чија територија се води војна, воена операција, чии луѓе гинат, зошто Украина не е заинтересирана за преговори? ”

Русија започна „воена операција“ во Украина на 24 февруари, а Лукашенко јавно ја поддржува руската операција. На почетокот на неделава во Белорусија започнаа воени вежби кои ја загрижија Украина, но Лукашенко увери дека тие не се закана за никого.

„Никому не се закануваме и никому нема да се закануваме. Не можеме да се закануваме – знаеме што е против нас, затоа немаме интерес од војната на Запад. Западот може мирно да спие“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО