2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Лукашенко: Случувањата во Украина се дел од големата светска прераспределба во која ќе страдаат малите држави

НАЈЧИТАНО

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави дека во моментов случувањата во Украина се дел од големата светска прераспределба, во која ќе страдаат малите држави.

– Никој не знае како тоа ќе заврши. Никој не знае како ситуацијата ќе се развие. Тоа што се случува во Украина е само почеток. Тоа е еден од елементите на големата прераспределба во светот. Ќе кршат, ќе рушат, а ќе страдаат малите држави – изјави Лукашенко.
Тој смета дека западните земји повеќе ја немаат силата на целиот свет да им ги диктираат своите барања.

– Не сме сами на светов, светот почнува да се престројува – додаде белорускиот претседател.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО