20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Лукашенко го открива планот на западните земји?

НАЈЧИТАНО

Западот не се откажува од целта да се распоредат по целата должина на руската граница, тврди претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

Тој додава, дека западните сили се подготвуваат да влезат во Белорусија, преку запасниот дел на Украина.

– Западните сили не се откажуваат од целта да направат фронт во Русија, на линијата Спленск – Песков, Смоленск – Бријанск – Курс, па во правецот на Ростов. Ние сме одалечени 1.000 километри, па тој простор мора да се отсече. Тоа е нивната цел, тие нема да запрат, ќе влезат од западниот дел на Украина или од некое друго место. Можеби ќе морада се водат борби во Украина, за да не нè отсечат. Тоа за нас би било рамно на смрт, не само за Украинците. Страшни работи се случуваат во околината – изјави Лукашенско.

Претходно, генералштабот на армијата на Белорусија, извести дека се зголемуваат акциите на НАТО на границата со Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО