23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Лукашенко: Американците чувствуваат дека губат, но не сакаат да губат затоа што тоа е нивното богатство

НАЈЧИТАНО

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги предупреди украинските власти за последиците од можниот напад врз руските градови, јави руската новинска агенција Тас, повикувајќи се на БелТА.

„Украинци, Зеленски бара оружје со долг дострел за да ги погоди руските градови како Курск, Ростов, Орел, Белгород и други соседни градови. Но, еднаш јавно кажав дека тоа не треба да се прави под никакви околности“, рече Лукашенко во петокот во Бобруиск, каде што се сретна со вработените во фабриката за гуми „Белшина“.

Според Лукашенко, Русија во тој случај би употребила сосема ново оружје.

„И ќе се користи против Киев, против оние кои ги носат тие одлуки. Така што тие се уште се малку исплашени. Но, не зависи од нив, се зависи од тоа како Американците ќе ги натераат во оваа војна“, рече Лукашенко.

Тој истакна дека американскиот претседател Џо Бајден и ветил на Украина 1,5 милијарди долари месечно.

„Зошто? За војната. Значи тоа е само почеток. Тие, моќниците на овој свет, имаат многу работа – повторно да го поделат светот. Американците чувствуваат дека губат, но не сакаат да губат затоа што тоа е нивното богатство. Тие сакаат да бидат на врвот и да владеат со целиот свет“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО