Луис Хамилтон ја избра оваа необична локација за да го прослави својот роденден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Седумкратниот шампион во Ф1 ги „дуваше свеќите“ токму на луксузното крстарење низ Антарктикот во друштво на своите ѕвездени пријатели.

Има ли подобар начин да ги прославите Новата година и роденденот од уникатно искуство на светски познатата суперјахта Octopus на Антарктикот? Луис Хамилтон знае како да ги прослави своите животни пресвртници со стил, а исто така не заборава да биде во добра форма.Октопод е една од првите суперјахти, а некогаш му припаѓала на ко-основачот на Мајкрософт Пол Ален. За неа платил дури 226 милиони долари, што не е невообичаено за јахта долга 126 метри со базен, два хеликоптери и подморница. Во 2021 година, Октопод најде нов сопственик, кој реши да ја понуди луксузната јахта за патување низ Антарктикот. За дебела цена, се разбира.

Закуп за 2,2 милиони долари
Изнајмувањето на јахта за посета на Антарктикот, каде што ќе ги посетите и теснецот Герлаче, Порт Локрој, каналот Лемер и островот Децепција чини 22 милиони долари. Со исклучок на трошоците за гориво и храна. По оваа цена, брзо станува јасно дека само најбогатите можат да си дозволат вакво „патување“. И седумкратниот Ф1 шампион секако спаѓа меѓу нив.

Луис Хамилтон на тој начин изнајми јахта за да го прослави својот 38-ми роденден. Бидејќи јахтата може да прими до 12 гости, немаше недостиг од имиња на ѕвезди на бродот кои уживаа во своето патување околу брегот на Антарктикот. Со него, меѓу другите, беа сноубордерот Шон Вајт и неговата сопруга Нина Добрев, а медиумите јавуваат и дека во забавната авантура учествувал и актерот Џаред Лето.

Хамилтон реши да го доживее за време на паузата во Формула 1, но не заборави да се подготви за новата сезона. Така тој објави видео додека трчаше на Антарктикот. Решил да трча на 11 километри, а притоа наишол на слатки пингвини и фоки.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img