4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

ЛП: Ливерпул заврши половина работа, дали Емери може да направи ново чудо?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По победата на домашен терен на „Енфилд“ 2:0, фудбалерите на Ливерпул гостуваат кај Виљареал и бараат пат до финалето во Лигата на шампионите. Од друга страна, тимот на Унаи Емери посакува ново чудо по елиминациите на Јувентус и Баерн.

Виљареал го бара тимскиот дух кој го задржа против Јувентус и Баерн Минхен, за да ја надополни негативата од два гола од првиот меч против Ливерпул на „Енфилд“ минатата недела.

Избраниците на Унаи Емери влегуваат во тежок натпревар и шпанскиот стратег знае дека ќе биде тежок испит да се победи тимот на Јирген Клоп. Жолтата подморница влегува во овој меч откако загуби од Алавес со 2-1 во Ла Лига.

„Мораме да одиграме совршена игра, мораме да ја бараме нашата извонредност или да бидеме блиску до неа и да испровоцираме нешто што никој не ги испровоцирал. Успеавме добро да одбраниме многу шанси кои можеа да ја зголемат предноста на Ливерпул во првиот меч, се враќаме дома со менталитет дека тие се фаворити, но многу сме желни за нов успех“, изјави Емери на прес-конференцијата, признавајќи колку е супериорен Црвените се денешниот тим.

Емери истакнува дека Виљареал нема да се предаде само така, бидејќи не сака да игра само споредна улога во полуфиналето на најелитното фудбалско натпреварување во Европа.

Ќе преовлада жолтата боја и чувството на гордост и чувството на нешто природно, тука сме и сакаме да играме финале“, изјави Шпанецот.

Од друга страна, англискиот тим е свесен дека заврши само половина од работата, но не смее да заборави дека Емери има 84% успех како тренер во европските нокаут-фази од 2010 година.

„Тоа може да се случи. Проблемот сега е што се е совршено, потоа следниот натпревар го започнуваме со погрешна нога и наеднаш се е поинаку. Знаеме дека сме во добро време. Зрелоста и искуството се важни во ваквите игри, но не и одлучувачки фактор. Ќе се обидат да играат многу повеќе фудбал отколку што им дозволивме на првиот натпревар. Ќе биде навистина интересно“.

Вечерва од 21 часот на стадионот Де ла Керамика на програмата е натпреварот Виљареал-Ливерпул.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img