9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Лоши навики – како да се ослободите од нив?

НАЈЧИТАНО

Фокусирајте се на себе и на вашата работа. Иако перфекционизмот можеби не звучи како лоша навика, тој е директно поврзан со анксиозноста. Ниту една работа, ситуација или одлука никогаш не може да биде 100% точна.

Многупати се одлучуваме да усвоиме позитивни навики, но психолозите тврдат дека прво мора да се ослободиме од лошите.

Затоа, наместо да се стремите кон навидум тешко остварливи цели, важно е да започнете со фокусирање на работите што ги правите лошо.

Откажувањето од лошите навики е првиот чекор до успехот, а штом ќе се ослободите од негативниот модел, неговото место ќе го заземат позитивните.

Заборавете на мултитаскингот, кој изгледа како посакувана способност, но само 2 отсто од луѓето всушност ја поседуваат. Мултитаскинг одеднаш обично резултира со лоши резултати во секоја задача.

И ослободете се од споредувањето со другите. Тоа е игра во која никогаш нема да победите. Секогаш има луѓе кои се подобри од вас, но нема да ги развиете своите таленти ако постојано ги мерите. Наместо тоа, фокусирајте се на себе и на вашата работа.

Не си поставувајте премногу висока цел. Во ослободувањето од лошите навики, често сме саботирани од нашиот сопствен мозок. Тоа е затоа што мозокот полесно се сеќава на навиките кои предизвикуваат моментално задоволство, без оглед на долгорочните последици.

По повеќекратно повторување на истиот штетен избор, во телото почнува да се создава хемиската соединение допамин, која носи чувство на задоволство. Со секое следно искушение, шансата да се промени однесувањето се намалува. Единствениот начин да се ослободите од лошите навики е свесно и упорно да ги повторувате добрите.

Не го прескокнувајте појадокот
Ова може да изгледа како помал проблем во секојдневната рутина, но недостатокот на енергија на почетокот на денот резултира со послаби резултати во остатокот од денот.

Престани да се жалиш
Постојаното истакнување на лошите страни се претвора во негативна „мантра“. Откако ќе влезете во тој циклус на негативност, тешко е да излезете.

Не се фалете со вашите идни планови
Штом ги споделиме нашите планови со другите, чувствуваме дека веќе сме постигнале нешто. Многумина се задоволни со тој почетен „успех“ на планирање и на крајот се откажуваат од идејата. Погрижете се навистина да постигнете нешто пред да го споделите вашиот успех со другите.

Доста изговори
Изговорите нè убедуваат дека работите се инхерентно тешки, и дека на патот до успехот секогаш постои нешто друго освен нас што не спречува, пренесува 24 sata.hr.

До шест часа дневно се губат пред телевизорот
Во просек, луѓето поминуваат од два до шест часа дневно пред телевизор, често без да го сфатат тоа. Овој пат би можел да се искористи за хоби, ново знаење или друга занимање што може да помогне на патот кон успехот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО