5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Литургијата за помирување е закажана за задутре

НАЈЧИТАНО

Српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонски г.г. Стефан задутре ќе служат литургија за помирување во храмот Свети Сава во Белград, објави Танјуг повикувајќи се на извори од Патријаршијата.

Литургијата ќе започне во 9 часот, а ќе сослужуваат сите архијереји на двете цркви.

Патријархот Порфириј ги повика верниците во што поголем број да присуствуваат на архијерејската литургија.

Соборот на СПЦ вчера соопшти дека прифаќа статус на најширока можна автономија за Македонската православна црква, односно целосна внатрешна самостојност која ѝ е доделена уште во 1959 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО