13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Листовите од ротквица се полни со витамини, а еве и како да ги искористите

НАЈЧИТАНО

Со доаѓањето на пролетта пазарите стануваат се побогати со омилените црвени ротквици. Тие доаѓаат во мали снопови заедно со нивните зелени листови, кои за жал повеќето луѓе ги фрлаат при чистењето. Ова е голема грешка бидејќи се тие вистински извор на лековити состојки кои имаат исклучителен ефект врз целиот организам.

Придобивките од овие пролетни намирници се исклучително големи Ротквиците се богати со витамин Ц, витамини од групата Б, фосфор и цинк и благотворно делуваат и на нашата кожа и коса, правејќи ја мека и мазна.

Одлични се за луѓе кои страдаат од запек, бидејќи влакната од ротквицата ја поттикнуваат работата на цревата. Листовите од ротквицата се особено богати со железо, па затоа се советува да ги консумираат анемични лица.

Сепак, сигурно се прашувате што да правите со листовите од ротквица за тие да бидат вкусни и примамливи.

Прочитајте повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО