3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Лидерите на Кина и Индија јасно му ставија до знаење на Путин дека „сега не е време за војна“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Лидерите на Кина и Индија, Си Џинпинг и Нарендра Моди, му ставија до знаење на рускиот претседател Владимир Путин дека се загрижени за текот на руската воена операција во Украина, со пораки дека „има сериозни сомнежи“ и дека „сега не е време за војна“, пишуваат западните медиуми за средбата на лидерите на 15 азиски земји во Самарканд.

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ истакнува дека „Западот сега јасно виде дека Кси и Моди го критикуваа Путин имајќи го предвид пресвртот во украинската војна“, а медиумите во Европската унија укажуваат дека лидерите на другите азиски земји, кои во принцип „имаат разбирање за специјалната операција на Путин“, покажаа јавно видлива воздржаност и воопшто не ја поддржаа руската интервенција во Украина.
Италијанскиот весник „Република“ смета дека клучната порака на кинескиот лидер Џинпинг на прес-конференцијата со Путин била дека „Кина сака стабилен свет“, но Џинпинг ја повторил и „главната порака до Западот, а тоа е дека Западот може повеќе не наметнува свои правила…и ја нагласи политиката на Пекинг кон Тајван“, кој го смета за дел од кинеската територија.

Си Џинпинг, исто така, изјави дека „на сегашниот хаотичен свет му треба ред“ и Кина е „подготвена да обезбеди позитивна енергија таму“, што аналитичарите на ЕУ го толкуваа како потврда дека Кина има намера да игра сè поголема улога како голема светска сила, вклучително и соработката со Русија. .

Весникот на француските деловни кругови „Лезеко“ смета дека „Путин бил турнат на ѕид и вратен со празни раце од Самарканд“, но пренесува и дека рускиот претседател му рекол на Моди дека „ќе направи се за да заврши војната што поскоро “.

Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ наведува дека „излегува дека Путин е сè поизолиран од „пријателските“ азиски земји Кина и Индија, како и Турција“, чиј претседател Реџеп Ердоган повикал во Самарканд да ја прекине војната што поскоро. што е можно повеќе и да започне со мировни преговори.

Путин во Самарканд уште еднаш остро ги критикуваше „децениските напори на Западот да ја собори Русија и да ја искористи Украина за таа одвратна цел, но ако се зголеми опасноста, ќе возвратиме многу пожестоко… нашата главна цел е Донбас, ние употребивме мал дел од нашите сили и не брзаме“.

modi putin Извор: Sputnik/Alexander Demyanchuk/Pool via REUTERS
„Лезеко“ се повикува на извори блиски до индискиот претседател Моди, кои подвлекуваат дека шефот на индиската дипломатија за време на разговор зад затворени врати оценил дека е неопходно да се бараат начини да се преговара за крај на војната.

Индија не сака продолжувањето на војната да ги загрози нејзините добри економски односи со Русија, но и со Западот, објасни официјален претставник во делегацијата на индискиот претседател во Самарканд, истакнувајќи дека „Моди за прв пат, без сомнение под притисок од Америка, се осмели да изрази таква омаловажувачка оценка во лицето на Путин, фактички осудувајќи ја војната“.

„Лезеко“ дава до знаење дека Путин сепак извршувал важни економски работи во Самарканд, бидејќи со делегацијата на Џинпинг разговарал за пренасочување на 50 милијарди кубни метри природен гас во Кина, кој претходно бил наменет за европскиот пазар.

Индија веќе има огромна корист од набавката на руско оружје, нафта и вештачки ѓубрива по ниски цени, додава францускиот весник.

А пишува дека руската делегација во Самарканд потпишала деловни договори со Узбекистан во вредност од четири милијарди и 600 милиони долари, а Путин потврдил и продолжување на испораката на гас на „кредибилен партнер“ Турција, со тоа што во иднина 25 отсто од плаќањата ќе се вршат во рубли наместо во американски долари.

Медиумите во ЕУ, исто така, внимателно објавија дека американскиот претседател Џо Бајден силно нагласил дека „САД по секоја цена се обидуваат да ја спречат третата светска војна“ и дека ова е исто така дефинитивен одговор на барањата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за Америка. за снабдување на Украина со „најновата моќна ракета, систем со дострел од над 305 километри, кој може да погоди цели на самата руска територија“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img