15.3 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Лигата на шампионите остана без големиот шампион

НАЈЧИТАНО

По освојувањето на двојната круна во Македонија, со нетрпение го очекувавме почетокот на новата сезона во која повторно ќе играме меѓу најдобрите екипи во Лигата на шампионите. Стабилноста на клубот последните две сезони ни дава за право да се надеваме на повторување и подобрување на постигнатите резултати досега. За жал од ЕХФ на 17 јуни 2022 год, добивме известување дека поради ненавремено подмирување на обврските Вардар не може да игра во Лигата на шампионите следната сезона. Во изминатиов период од 2 год. беа подмирени обврски во висина од околу 2.3 милиони евра и беше уплатен депозит на сметка на ЕХФ во висина од 300.000 евра, велат од редовите на македонскиот ракометен првак, екипата на Вардар, која вчера со одлуката на ЕХФ беше исклучена од Лигата на шампионите.

– На 21 јуни 2022 год. во утринските часови РК ВАРДАР 1961 АД Скопје вложи приговор до ЕХФ и понуди издавање на неотповиклива банкарска гаранција за обврските над износот на депозитот од 300.000 ЕВРА, кој што ќе бидат верификувани. Но, ЕХФ на 22 јуни не го прифати тоа, и ја потврди одлуката за исклучување. Во изминатите 2 години РК ВАРАР 1961 АД Скопје, вложи максимални напори да го одржи ракометниот клуб на високо ниво, а во исто време да се вратат долгови кон играчите. Иако беше ветена голема поддршка за жал таа изостана од оние кој што најмногу ветуваа и инсистираа да се преземе управувањето со клубот – се вели во соопштението на вардарци.

Оттаму додаваат дека при преземањето на клубот во правна постапка согласно законските прописи со која што РК ВАРДАР 1961 АД Скопје, тимот имал заостанати обврски кон играчите во висина од 2.5 милиони евра.

– Во време на светска криза и пандемија кога сите се соочуваат со проблеми од најразлична природа, а најмногу од финансиска, клубот успеа да го сервисира стариот долг што го имаше кон играчите од пред неколку сезони кога двапати беше европски шампион. Истовремено редовно да се сервисираат и сите обврски во однос на платите и настапите во лигата на шампионите, каде најчесто се патуваше со чартери кои чинат многу поскапо од редовните линии, а со цел да се заштити здравјето на ракометарите во ситуација на ковид-19 пандемијата. Вистина е дека РК ВАРДАР 1961 АД Скопје имаше задоцнување во временската рамка кој што ја доставуваше за исплата на заостанатите обврски, при што последната исплата од 500.000 евра предвидена за исплата до 15.05.2022 год. се реализираше до 31.05.2022 год. Со оваа исплата и со искористувањето на депонираните средства РК Вардар 1961 АД Скопје сметаше дека целосно се подмируваат заостанатите обврски пред преземањето на клубот – додаваат „црвено-црните“.

Од клубот тврдат дека досега ниту еден играч нема поднесено тужбено барање пред суд во Македонија или пред Арбитражен суд на ЕХФ за износ поголем од исплатениот износ.

– Составот за новата сезона е веќе направен и со право сметаме дека сме посилни од лани. Донесените засилувања беа ангажирани со цел да одиме чекор напред. Вардар бил и секогаш ќе биде македонски спортски бренд. Како таков заслужува да добие поддршка кога му е најпотребно, зошто пријателите се познаваат токму во такви ситуации. Во следните неколку денови ќе имаме почиста слика за ситуацијата со клубот, а нашите следни чекори ќе бидат обелоденети во понеделник за кога клубот ќе има прес-конференција на која ќе објави повеќе детали – стои во соопштението потпишано од Михајло Михајловски, генерален менаџер на РК Вардар 1961 АД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО