25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ливерпул започна разговори со Клоп за нов договор

НАЈЧИТАНО

Ливерпул и Јирген Клоп започнаа преговори за нов договор. Актуелниот договор на 54-годишниот Германец е до летото 2024 година. Клубот сака да го задржи главниот тренер.

Ливерпул има намера да го продолжи договорот со Клоп за најмалку четири години. Според актуелниот договор, Јирген заработува 10 милиони фунти годишно, а финансиските услови од новиот договор сигурно ќе се подобрат – тој аспект не е проблем.

Друга работа е важна – Клоп секогаш изјавуваше дека ќе го потпише само договорот што ќе го одработи до крај. Затоа, чувствата на тренерот ќе бидат од клучно значење.

Клоп е тренер на Ливерпул од 2015 година. За тоа време, тој освои 5 трофеи со клубот, вклучувајќи ги Премиер лигата и Лигата на шампионите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО