9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Либералните ставови прават да ја губите гледаноста

НАЈЧИТАНО

Милијардерот Илон Маск го коментираше падот на претпланици и на акциите на стриминг платформата Нетфликс.Основачот на Tесла и СпејсИкс  ова го поврзува со доминацијата на либералната агенда и таканаречената култура на будност (woke-culture), новиот левичарски тренд во САД.„Културата на будност ја прави содржината на Нетфликс одбивна за гледање“, напиша Маск на Твитер во коментар за падот на акциите.

Терминот доаѓа од глаголот „разбуди се“ и нè враќа во 1930-тите, кога Афро-американсците се обидуваа да се борат против расизмот и социјалната неправда. Во последниве години, поимот стана сѐпораспространет – се однесува на сѐ што е поврзано со левичарската политика, либералните движења, феминизмот и ЛГБТ активизмот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО