9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Лејди Гага на нејзината концертна турнеја освојува со сценските костими

НАЈЧИТАНО

Таа и овојпат се погрижи нејзините концерти да бидат вистинско искуство за нејзините обожаватели кои едвај чекаа повторно да ја видат на сцената.

Пејачката Лејди Гага моментално е зафатена со нејзината долгоочекувана концертна турнеја The Chromatica Ball. Првиот концерт во рамките на турнејата беше во Германија, поточно во Дизелдорф, каде таа целосно ги маѓепса посетителите – не само со својот настап, туку и со своите костими.

На почетокот на турнејата се дозна дека пејачката има посебен безбедносен систем за своите костими, со кој ја изненадува публиката – на неовластени лица не им е дозволен пристап до неверојатната, фантастична и футуристичка облека, дизајнерски костими, кои беа создадени специјално за нејзината турнеја. – Пријателката на пејачката Донатела Версаче, една од нејзините омилени модни дизајнери, исто така придонесе со нејзиното парче“, изјави за странските медиуми еден од членовите на нејзиниот тим, кој не сакаше да биде именуван.

Како што можеше да се види во Дизелдорф, со нејзините костими инспирирани од сајберпанкот и научната фантастика, тие се одликуваат со нивниот врвен дизајн. На првиот концерт се пресоблекла дури пет пати, најмногу ентузијазам, па сакала костим кој наликува на робот. По концертот задоволната пејачка изјави дека едвај го чекала тој ден. „Твојот одговор ме остави без зборови“, му рече таа на еден обожавател.

Лејди Гага во следните три месеци ќе настапи на 20 концерти во Европа, САД, Канада и Јапонија. Сите концерти се веќе распродадени, а приходите изнесуваат повеќе од 110 милиони долари. Зборовите на Артур Фогл, директор на компанијата Live Nation, која организира светски турнеи, елоквентно говорат за тоа колку пејачката е популарна. Рече дека е навистина штета што нема повеќе едноставни термини на располагање, инаку ќе договореле повеќе нејзини настапи.

А Лејди Гага има и други концертни обврски – сè уште чека да настапи во Лас Вегас како дел од нејзината успешна турнеја наречена Enigma + Jazz & Piano.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО