5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Летото се ближи: Дали новата сезона ќе руши рекорди?

НАЈЧИТАНО

Како што наближува летото, се поизвесно е дека сезоната ќе биде добра, финансиски можеби и подобра од било кога, но не се одвива подеднакво глатко на сите пазари.

Продажбата на туристичките аранжмани за Хрватска во Полска, која се очекуваше дополнително да настрада поради војната во соседството, не оди добро кај сите агенции, а од „Кроација Луксуз Рент“ предупредуваат дека може да има помалку Полјаци од лани.

Во исто време, минатогодишните Полјаци ги надминаа сите претходни бројки и за прв пат надминаа еден милион пристигнувања. Резултатите се колебливи, искуството на агентите на Croatia Luxury Rent е со друг украински сосед, Словачка, која пред пандемијата ни даде речиси половина милион туристи, пишува Вечерњи лист.

Но затоа, на пример, во Чешка, каде традиционално пристигнуваат седумстотини илјади гости, побарувачката за капацитети што ги нуди Croatia Luxury Rent рапидно расте и е дури 23 отсто подобра од лани. Од повеќето европски земји пристигнуваат добри вести за интересот за Хрватска, но малку е ист како минатата година. Нема трескавични очекувања да се движи како минатата година по круната, Европа се соочува со зголемени трошоци, постои голема загриженост за тоа што ќе донесе зимата, а гореспоменатата Полска се грижи и за речиси 3,5 милиони украински бегалци. Благи резервации за патување во таа земја може да се забележат досега оваа година. Додека домашниот туризам како целина, со 2,4 милиони гости и повеќе од осум милиони ноќевања од почетокот на годината, забележа 76% од пристигнувања и 85% од ноќевањата, Полска сочинува 70% од пристигнувања и 72% од ноќевањата. во таа рекордна година.

„И покрај сите предизвици поврзани со ситуацијата во Украина, граѓаните на Полска продолжуваат правилно да ги извршуваат своите секојдневни обврски и активности. Од една страна може да се забележат одредени промени во економските движења, но од друга страна, постои исклучителна желба и потреба на Полјаците да одат на одмор во нормални околности без ограничувања и ограничувања. Во исто време, Хрватска има статус на барана и многу интересна дестинација на овој пазар, а Полјаците обично ги избираат дестинациите што ќе имаат најдобар сооднос цена-квалитет“, вели Агњешка Пушчевич, директорка на Хрватскиот туристички одбор. во Полска.

Никаде нема голем ентузијазам, атмосферата околу патувањето е драстично променета во Германија, што на Медитеранот, па дури и на Хрватска, дава најмногу туристи. Никој не исклучува дека и годинава кај нас ќе дојдат околу три милиони германски гости, но, велат експертите, тие не се истите Германци како лани.

„Минатата година во ова време сите со нетрпение очекуваа да се укинат ограничувањата за патување и да заминат на одмор. Нешто беше заштедено во пандемијата и парите не беа проблем. И сега просечниот Германец веќе гледа во есен, дали дизелот ќе дојде до три евра, колку да плати за бензин, а многумина размислуваат за можноста да патуваат со железница каде било во земјата пред неколку дена по цена на билетот од само девет евра. Првиот ден беа продадени околу 500.000 вакви билети, а се проценува дека можеби ќе бидат продадени и 10 милиони. Дополнително, летово трошокот за дизел гориво за 2000-3000 километри, колку што би возеле до Хрватска и за време на празниците, биле околу 250 евра, а сега за тоа им требаат само двојно повеќе пари. Сè на сè, ако еднаш Германците двапати го вртеа секое потрошено евро, сега ќе го свртат трипати“, вели еден од нашите туристички работници во Германија.

Во Хрватска, дополнително, чекаат и повисоки цени од лани, а во исто време конкуренцијата, особено Турција, привлекува внимание и ниски, т.н. цени покани. Грабежот за туристички евра летово по се изгледа не се толерира.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО