17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Летото носи опасност и за нашиот организам

НАЈЧИТАНО

Пристигна летото, а со тоа и времето на големи горештини и многу сончеви часови. За повеќето од нас летото е омиленото годишно време, бидејќи го поврзуваме со одмор, одење на море, базени и уживање во сонцето, велат од Заводот за здравје и безбедност на храна Зеница.

Прилагодување на топлина
– Колку и да ги поднесувате летните горештини, овој период од годината бара промени во животниот стил, од исхрана и облека до различен распоред на активности. Ова особено важи за малите деца, постарите, бремените жени, лицата со прекумерна тежина, лицата со кардиоваскуларни и респираторни заболувања, дијабетичарите, хронично болните, спортистите и работниците на отворено, вели д-р Елма Кудузовиќ, раководител на Одделот за промоција на здравјето во ИНЗ. . Треба да знаеме како да се прилагодиме на летото за да ги избегнеме можните штетни последици што ги носи, а слободното време да го искористиме за опуштање и опоравување. Не паѓајте во замката на незнаењето или мрзеливоста и не користете ги сите предности на најдобар можен начин.

Заштита на кожата
– Високите температури, зголеменото потење, изгорениците, каснувањата од инсекти и труењето со храна се само дел од опасностите со кои се соочувате во текот на летото. Неконтролираното изложување на сонце и неупотребата на креми за сончање може да предизвика негативни промени на кожата, вклучувајќи изгореници, забрзано стареење и на крајот рак на кожата, меланом, вели д-р Кудузовиќ.

Без разлика на типот на кожа, најважно е да се придржувате до основните превентивни мерки како обид за намалување на активностите на утро и попладне, намалување на изложувањето на сонце во периодот од 10 до 17 часот кога УВ индексот е највисок.

Исто така, при изложување на сонце, задолжително, особено за децата, да се користат производи со највисок заштитен фактор (50) кои мора да се нанесат во доволно дебел слој најмалку 20 минути пред излегување од дома, повторувајќи се на секои два часа и по секое капење, според INZ.

Постепено изложување на сонце
Потребно е постепено да се сончате (првиот ден 15 минути, потоа постепено да го продолжувате времето) притоа избегнувајќи изложување на сонце 10-17 часа, носете лесна, широка и светла облека од природни материјали со задолжителна заштита на главата со капи или капи и носење очила за сонце со UV заштитен слој.

Поради високите температури и зголемената загуба на течности преку потење, на телото и на кожата им треба повеќе вода во лето (најмалку два литра дневно, што е приближно осум чаши). Се препорачува да се зема течноста полека, во мали количини и истовремено да се избегнуваат алкохолни, газирани и засладени пијалоци кои само ќе ја зголемат дехидрацијата.

На лицата кои поради природата на работата дополнително се потат (работа на отворено, спортисти…) а исто така се склони кон намалување на крвниот притисок, покрај обична вода, им се советува да користат негазирана минерална вода, бидејќи губиме и електролити. преку пот.калиум, натриум и др.).

Доколку се сомневате дека водата во која се капете е чиста, поради можни инфекции, избегнувајте да останете во неа предолго и внимавајте да не ја голтнете водата или да не нуркате со отворени очи, а задолжително туширајте се со топла вода и сапун. после капење во таква вода, вели д-р Кудузовиќ.

Каснувања, убоди, острови…
Во лето се вообичаени каснувања или убоди од инсекти кои може да се манифестираат со црвенило и чешање на кожата и големи болни отоци. Важно е местото на инјектирање да се одржува чисто за да се спречи инфекција. Многу е важно да се обидете да се воздржите од гребење на кожата, бидејќи тоа е најчестиот начин да се дозволи развој на инфекција поради навлегувањето на микроорганизми низ раната предизвикана од гребење. Во случај на оток нанесете ладна облога на местото на убодот (влажна крпа или коцки мраз завиткани во кујнска крпа) за да се намали. Во случај на инфекција или какви било невообичаени промени на кожата на местото на убодот, повраќање или отежнато дишење, контактирајте со лекар што е можно поскоро.

Складирање на храна
Во текот на целата година, а особено во лето, треба да се внимава на складирање и складирање на храната. Во лето поради порастот на температурите, неправилното чување на храната го скратува рокот на траење и значително влијае на квалитетот и хранливата вредност на храната.

Експертите додаваат дека во топлите денови подготовката на оброците треба да се поедностави што е можно повеќе: да се користи само свежа храна, да се загрева соодветно и, ако е можно, да се подготвуваат свежи оброци секој ден.

Обрнете посебно внимание на лесно расиплива храна од протеинско потекло како што се: месо, јајца, риба, млеко и млечни производи. Покрај правилното складирање храна, термичка обработка и темелно миење на овошјето и зеленчукот, труењето со храна ќе се спречи со често миење на рацете и правилна хигиена на вашите садови и прибор (особено даска за сечење месо).

Следејќи ги овие совети, искористете ги сите благодети на летото, останувајќи на море и на сонце без последици, велат од ИНЗ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО