9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Лесните оклопни возила ЈЛТВ беа ставени на тест

НАЈЧИТАНО

На покана на министерката за одбрана Славјанка Петровска, претседателот на Собранието, Талат Џафери, заменик претседателот на Собранието, Горан Мисовски и членови на собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска во штипската касарна „Јане Сандански”, проследија показна вежба чиј составен дел беа и новите, најмодерни лесни оклопни возила на Армијата на Република Северна Македонија, „JLTV Oshkosh“.

Вежбата „Употреба на ЈЛТВ возилата при изведување на борбени операции со воздушна поддршка“ ја изведоа припадниците на вториот баталјон од 1. пешадиска бригада на Армијата, единица која пред пет месеци успешно го помина НАТО оценувањето.

Првите 6 нови лесни оклопни транспортери од американско производство пристигнаа во јули годинава и со нив значително е подобрена борбената готовност на Армијата. Се очекува во следниот период да биде испорачана нова пратка од 27 возила од овој тип.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО