24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Лесковачки шејкер на менито на еден јапонски универзитет

НАЈЧИТАНО

Претставникот на Акико Кога од Јапонија, „Моја Србија“ денеска го најави почетокот на продажбата на лесковачкиот шејкер во ограничен временски период на токискиот универзитет Аојама Гакуин, што е прв обид да се понуди српска храна на јапонски универзитет.

Ова е заеднички проект на Српската амбасада во Јапонија и групата студенти SBSL (Школа за бизнис студентски лидери, Универзитетот Аојама Гакуин) од Токио.

Според претставниците на таа компанија, во последно време светската кујна е сè поголема популарност во Јапонија, а внимание добива српската.

„Во декември 2021 година започна продажбата на готовиот производ на шејкерот од страна на компанијата Matsubara Foods (Фукуока), чиј вкус беше одобрен од Амбасадата. „Се надеваме дека во јубилејната година, кога се слават 140 години пријателски односи меѓу нашите две земји, во Јапонија преку гастрономијата ќе се зголеми интересот за Србија“, наведуваат од компанијата.

Тие потсетуваат дека пријателските односи меѓу двете земји започнале во 1882 година со првата размена на писма меѓу српскиот крал Милан Обреновиќ и јапонскиот император Меиџи.

Рецепт за подготовка на ова јадење е објавен и на веб-страницата на Универзитетот Аојама Гакунин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО